Historia szczecińskiej grupy ODZ

Jesteśmy grupą osób praktykujących buddyzm Zen w tradycji Rinzaj pod kierunkiem Mistrza Zen Roshiego Shodo Harady, opata japońskiej Świątyni Sogenji w Okajamie. Organizacja, na której czele stoi Roshi Shodo Harada, nazywa się OneDropZen, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Zen jednej kropli wody". Tradycyjnie grupę osób praktykujących buddyzm określa się mianem Sangha, ODZ skupia uczniów w wielu krajach świata, w Polsce najwięcej osób praktykujących z Roshim mieszka w Szczecinie i tutaj też znajduje się nasze oficjalne miejsce praktyki, zendo mieszczące się w samym centrum miasta, na Deptaku Bogusława X 3/3.

Roshi Shodo Harada po raz pierwszy przyjechał do Szczecina w 1998 roku na zaproszenie Misjii Buddyjskiej Trzy Schronienia w Polsce. Podczas tej wizyty Roshi dał publiczne wykład teisho, następnie zgodził się poprowadzić krótkie odosobnienie kosesshin w Szczecinie w czerwcu1999 roku. Grupa osób rozpoczęła regularną praktykę zazen w buddyjskiej świątyni w Szczecinie. Dwa lata później, w 2001 roku, Roshi poprowadził 7 dniowe odosobnienie osesshin zorganizowane w Gadomiu, miejscowości pod Szczecinem, w zabytkowym dworku z udziałem około 60 osób. Dwa kolejne osseshin miały tam miejsce również w 2005 i 2008 roku, z podobną liczbą uczestników. Podczas kosesshin w 2007 roku powstało nowe zendo otwarte w Szkole Jogi Jurka i Ałły Jaguckich, Roshi na oficjalnej ceremonii otwarcia nadał mu nazwę "Tekisuian". W 2011 roku szczecińska grupa zorganizowała czwarte osesshin, tym razem zlokalizowane w Asendorf w Niemczech, aby wesprzeć budowę powstającego tam klasztoru zen Hokuozan Sogenji, tworzonego jako miejsce centralnej praktyki ODZ w Europie. Rok później, w styczniu 2013 w Szczecinie miało miejsce kolejne kosesshin wraz z wystawą kaligrafii Roshiego Shodo Harady w Galerii111, podczas której Roshi dał kolejny publiczny wykład. Na na początku 2013 roku szczecińska grupa przyjęła nazwę OneDropZen Polska odłączając się od Misji Buddyjskiej i stając się formalnie częścią wspólnoty buddyjskiej OneDropZen, zrzeszającej Uczniów Roshiego Shodo Harady z całego świata. Ostatnia wizyta Roshiego Shodo Harady w Polsce związana była z odosobnieniem zorganizowanym w Raminie k. Szczecina wraz z pokazem kaligrafii w Szczecińskiej Filharmonii w 2016 roku. W roku 2023 w dniach 25-29.07, Shodo Harada Roshi po raz kolejny przyjechał do Polski, by poprowadzić sesshin z blisko 50 uczestnikami. Miało ono miejsce w Pałacu w Paprotnie koło Kamienia Pomorskiego. Sesshin było istotnym ze względu na dwa towarzyszące mu wydarzenia. Pierwszym z nich była ceremonia przekazu Dharmy dla Taikan ShoE Roshi, która odbyła się w klasztorze Hokuozan Sogenji dnia 24.06.2023. Drugim było sesshin w Ukrainie, zorganizowane przez One Drop Zen Polska w dniach 2-09.07.2023, które miało miejsce w Teatrze Dakh w centrum Kijowa, podczas trwających ataków rakietowych związanych z napaścią Rosji na Ukrainę.

Polska grupa prowadzona jest od swojego początku przez Genyu Jurka Jaguckiego, którego od 2010 wspiera Seigen Szymon Olbrychowski, oraz długoletni uczniowie Roshiego Shodo Harady: Wako Małgorzata Fudali, Ninsei Robert Wiszowaty, Gensho Paweł Żuk, Dotai Dorota Kozłowska, Myogen Izabela Toczek oraz pozostałe osoby od wielu lat regularnie uczestniczące w zazen i sesshin.  

Jedna kropla Sogena

Jest słynna historia, kryjąca się za nazwą "One Drop" ("Jedna Kropla"). Tekisui Giboku, późniejszy opat świątyni Tenryuji, jest znany na Zachodzie z historii "Jednej kropli wody Sogena". Według tej historii Gisan Zenrai Zendzi (nauczyciel Tekisui) miał właśnie wziąć kąpiel, nota bene w tej samej wannie, która jest używana do dziś, ale woda była zbyt gorąca. Zawołał więc swojego asystenta i nakazał mu przynieść wody ze studni przy tylnej bramie klasztoru. Mnich kilkakrotnie przynosił wodę, aż w końcu Gisan Zenrai Zendzi orzekł, że temperatura jest już odpowiednia. Uczeń wylał więc nieopodal resztę wody i postawił wiadro do góry dnem. Widząc to Gisan Zenrai Zendzi wrzasnął:
- Głupcze, właśnie wylałeś resztkę wody na ziemię i odwróciłeś kubeł – gdy to robiłeś pomyślałeś, że to tylko resztka wody i bezmyślnie ją wylałeś, czy nie tak? Dlaczego nie zastanowiłeś się nad tym wiedząc, że o tej porze roku nigdy nie ma dość deszczu. Dlaczego nie podlałeś drzewa albo kwiatów? Gdybyś podlał drzewo to woda ta stałaby się życiem tego drzewa, a gdybyś podlał kwiaty to stałaby się ona życiem tych kwiatów. Dlaczego żałujesz takiego małego wysiłku? Tymi ostrymi słowami zrugał ucznia, a kontynuując powiedział:
- Nawet w najmniejszej kropli, nieważne jak małej, wielka wartość wody nie zmienia się ani trochę! Jeżeli nie rozumiesz wartości małej kropli wody to nieważne jak ciężko będziesz praktykował i tak nie tchniesz w tę praktykę życia. Dla mnicha była to najbardziej poruszająca nauka, która przeniknęła go do głębi i wzbudziła w nim żywy oddźwięk. Zmienił imię na Tekisui, co oznacza „kropla wody” i dokończył swój trening. W Sogenji, Tekisui pojął znaczenie jednej kropli wody i mimo że używał jej nauk przez 74 lata, nigdy nie została wyczerpana. Przekaz ten, na pierwszy rzut oka tak niepozorny, ma ogromne znaczenie, gdy towarzyszy mu czyjaś cała energia nakierowana na pomaganie wszystkim ludziom w społeczeństwie i wysiłki tych, którzy czują, że buddyzm jest tak potrzebny. Dla tych ludzi używał tej nauki, a jej znaczenie wyraził w swoim ostatnim wierszu:

Jedna kropla wody Sogena
Przez siedemdziesiąt cztery lata
W pełni wykorzystana, nigdy niewyczerpana
Przemierza niebiosa, ziemię
i wszystkie dziesięć kierunków.

Tekst pochodzi z opracowania "Zasady i zachowanie w Zendo", autorstwa Daichi Roshi, Przekład: Seigen
Szukaj