Blog jako archiwum wydarzeń i przestrzeń wymiany doświadczeń

Niniejsza strona powstały w celu prowadzenia komunikacji związanej z praktyką zazen w ramach sanghi OneDropZen Polska, strona stanowi również platformę archiwizująca informacje o wydarzeniach związanych z praktyką w międzynarodowej grupie ODZ oraz przestrzeń wymiany mądrości i doświadczeń płynących z praktyki. Sekcja Blog pozwala każdej z praktykujących osób na dostęp do artykułów i publikację treści. Jeżeli jesteś zainteresowany tym by podzielić się swoim doświadczeniem czy refleksją w formie artykułu prosimy o kontakt. Twórcą, administratorem strony i treści w niej zawartych jest Seigen Szymon Olbrychowski.
Wprowadzenie do medytacji 03.2023

Wprowadzenie do medytacji 03.2023

Wtorek, Marzec 7, 2023

W dniach 5-26 marca Ninsei poprowadził kolejny kurs podstaw medytacji.
Jest to coroczny cykl czterech spotkań poświęconych omówieniu i nauce medytacji w szerokim zakresie zagadnień: Wprowadzenie do medytacji oparte na nauce i współczesnej psychologii, praktyczne zajęcia z zagadnieniami technik oddechowych, mindfulness, oraz zakończenie z przybliżeniem podejścia tradycji Zen.

Zajęcia mają na celu przybliżenie, przedstawienie i pomocy w rozpoczęciu medytacji, ze zwróceniem uwagi na pracę z ciałem-umysłem, rozwój wewnętrzny, poprawę koncentracji, naukę relaksacji, umiejętności łagodzenia negatywnych emocji (gniew, zazdrość, lęk, depresja), relację stanu umysłu z oddechem, powrotu do poczucia szczęścia, ale również przedstawieniu praktyki zazen.

Warsztaty co roku przyciągają około 40 osób, niewielka część z nich kontynuuje praktykę niedzielną w naszym zendo, jednak znajdują się takie osoby, co daje największą satysfakcję i wspiera rozwój naszej grupy. Poza tym nie wiemy, jak ten pierwszy krok zmieni drogę każdego z uczestników warsztatów. Ninsei prowadzi warsztaty z wielkim zaangażowaniem, szerokim aspektem prezentacji medytacji, tak by każda z osób mogła zainspirować się do rozwijania praktyki i by mogła odnaleźć podejście i drogę najbardziej adekwatną dla siebie. Wszak droga tradycji Rinzai Zen nie jest jedyną drogą. Shodo Harada Roshi często wspomina, że wszystkie tradycje japońskie mające w swoich nazwach "do" 道 : Shodō, Kendō, Sadō i inne, są "drogami". "Wszystkie one prowadzą do tego byśmy nie byli osamotnieni, oddzielni. Byśmy mogli dzielić wewnętrzną radość, szczęście... W każdym przypadku ważne jest to byśmy nie zatrzymywali tego doświadczenia tylko dla siebie, ale dzielili się nim z innymi" [źródło:www.youtube.com/watch?v=y0UX1Sz9Edc]

Właśnie tym dzieli się Ninsei na autorskich warsztatach wprowadzenie do medytacji. 

Dziękuję w imieniu swoim, One Drop Zen i wszystkich uczestników. Seigen 

Szukaj