Blog jako archiwum wydarzeń i przestrzeń wymiany doświadczeń
Dnia 16.06.2023 w Galerii 111 w Szczecnie miał miejsce wersnisarz cyklu fotografii , których autorem jest Taikyo Istvan Szaladjak.
Jak autor pisze: „Fotografia zapomniała o cichej uważności. Aspekty techniczne zajęły jej miejsce, a obrazy zostały przez to pozbawione duszy. Ekspozycja możliwości technicznych skrywa jednak wewnętrzną pustkę. Jako kontrapunkt tego podejścia, prezentowane obrazy powracają do źródła i objawiają wewnętrzną subtelność, naturę naszego istnienia, ale tylko uważnemu obserwatorowi – wtedy, gdy jest gotowy by poświęcić czas na skierowanie tam swojej uwagi”.
Taikyo, pierwotnie reżyser filmowy i operator, praktykuje medytację Zen pod kierunkiem mistrza Taigena Shodo Harady, głównego opata klasztoru Sogenji w Okayamie, od 1997 roku. W latach 2009 i 2015 był profesorem nadzwyczajnym w Budapest Metropolitan Unviversity, prowadząc zajęcia operatorskie na wydziale operatorskim. Od 2015 roku poświęcił swoje życie prowadzeniu węgierskiej grupy Zen, chociaż jego miłość do sztuki nigdy nieustała. Za pomocą fotografii wyraża swoje doświadczenia medytacyjne, ciszę i uważność, wybierając proste tematy, nawiązujące do tradycji wschodnich. Sprzedając swoje obrazy, wspiera przede wszystkim szczytne cele, takie jak drukowanie tradycyjnych tekstów czy utrzymanie klasztorów. Fotografie są unikatowe; zazwyczaj występują tylko w jednym egzemplarzu.
Zdjęcia opatrzone zostały tekstami "Anonim z XX wieku", który sam nadał sobie to imię – jako kontrapunkt dla współczesności, w której wszyscy pragną sławy – przywołując świat średniowiecznych malarzy ikon i anonimowych autorów. Jak pisze autor: "Nasze spotkania zaczęły się jesienią 1996 r., początkowo były rzadkie, ostatecznie zakończyły się w 2002 r. Zapisałem z pamięci jego słowa. Przedstawiając tę skompilowaną, zapisaną tkankę jego życia i słów, którą nazwał Pamiętnikiem Kwiatów. Być może dlatego, że pierwsze zapisane wspomnienie było punktem zwrotnym w jego życiu, wywołanym przez pokryty szronem kwiat w listopadowy dzień, w dniu jego urodzin. Nie spotkałem go ponownie po tym, jak pokazałem mu pamiętnik. Chociaż wiem, że wciąż żyje, nasz związek się zakończył. Noszę te słowa jako wspomnienie już od ponad dwudziestu lat."
Wernisaż przyciągnął kilkadziesiąt osób kontemplujących prace, oraz uczestniczących również w otwartej rozmowie z autorem. W kolejnych dniach odwiedzona została przez młodzież międzynarodowej szkoły w Szczecinie. Wystawa pozostanie dostępna dla gości galerii do września bieżącego roku, w okresie wakacji zapraszamy do zapoznania się z pracami, kontemplacji, tak by stały się one przyczyną powrotu do naszego pierwotnego, cichego spokojnego stanu umysłu, wytchnieniem w tych trudnych czasach.
Zdjęcia wraz z tekstami "Anonima z XX wieku" publikowane będą regularnie na naszej stronie facebook. Dziękuję Taikyo za tę możliwość oraz za otwartość dzielenia się soją twórczością i doświadczeniem zarówno w dziedzinie działań artystycznych jak i praktyki zen.
W imieniu Onedropzen Polska. Seigen.