Blog jako archiwum wydarzeń i przestrzeń wymiany doświadczeń

Niniejsza strona powstały w celu prowadzenia komunikacji związanej z praktyką zazen w ramach sanghi OneDropZen Polska, strona stanowi również platformę archiwizująca informacje o wydarzeniach związanych z praktyką w międzynarodowej grupie ODZ oraz przestrzeń wymiany mądrości i doświadczeń płynących z praktyki. Sekcja Blog pozwala każdej z praktykujących osób na dostęp do artykułów i publikację treści. Jeżeli jesteś zainteresowany tym by podzielić się swoim doświadczeniem czy refleksją w formie artykułu prosimy o kontakt. Twórcą, administratorem strony i treści w niej zawartych jest Seigen Szymon Olbrychowski.
法鼓 Hokku

法鼓 Hokku

Piątek, Styczeń 6, 2023

太鼓 Bęben Taiko, zwany 法鼓 Hokku w kontekście tradycji Zen, znajduje się w sali Buddy. To duży instrument spoczywający poziomo na drewnianym stojaku, można na nim grać z obu stron za pomocą drewnianych pałeczek- Bachi. Mogą być wykonane praktycznie z dowolnego drewna. Popularne drewno używane do Bachi to dąb, magnolia, klon, bambus i cyprys. Rodzaj drewna, z którego wykonane są Bachi, może całkowicie zmienić sposób, w jaki brzmi bęben. Wielki bęben, 法鼓 Hokku, jest zwykle ustawiany na wysokim stojaku w rogu sali Buddy – Hondo . Używa się go głównie przed Mowami Dharmy, ale również przy innych ceremoniach mających miejsce w Hondo.

Istotne słuchaniu lub graniu na Taiko jest uczucie wibracji rezonujących w całym ciele. Istnieje szereg różnych dźwięków i tonacji możliwych do uzyskania, które mogą stworzyć brzmienie całego zespołu. Dotknięcie tego głębokiego fizycznego oddziaływania możliwe jest tylko przez bezpośrednie oddziaływanie, bycie "na żywo" z Hokku, gdzie słuchający, grający, bęben, muzyka stapiają się w jedno.   

Ponieżej schemat gry na Hokku

Posłuchacie: Błyskawice, grzmoty, deszcz i wiatr, w dwóch wykonach:
Seigen Daishi Listopad 2012 Sogenji Okayama
oraz Domyo Koji Grudzeiń 2022 Sogenji Okayama

Szukaj