Blog jako archiwum wydarzeń i przestrzeń wymiany doświadczeń

Niniejsza strona powstały w celu prowadzenia komunikacji związanej z praktyką zazen w ramach sanghi OneDropZen Polska, strona stanowi również platformę archiwizująca informacje o wydarzeniach związanych z praktyką w międzynarodowej grupie ODZ oraz przestrzeń wymiany mądrości i doświadczeń płynących z praktyki. Sekcja Blog pozwala każdej z praktykujących osób na dostęp do artykułów i publikację treści. Jeżeli jesteś zainteresowany tym by podzielić się swoim doświadczeniem czy refleksją w formie artykułu prosimy o kontakt. Twórcą, administratorem strony i treści w niej zawartych jest Seigen Szymon Olbrychowski.

Sprawozdanie ODZ Szczecin 10-12.2024

Piątek, Luty 7, 2025

PAŹDZIERNIK 2024r.

Osoby związane z OnedropZenSzczecin spotykają się  w każdą niedzielę miesiąca od godziny 18:00  do godziny 20:00, na wspólną herbatę matcha i  praktykę medytacji, która prowadzona jest w trzech blokach  po 25 min pomiędzy nimi  5-10 min medytacji w ruchu -  kinchi.  Prowadzącymi (timerami) zamiennie  są Sejgen, Ninsei, Wako i Genju. Od października 2024r., w trakcie jednego z bloków medytacji, praktykujący dzielą się  swoimi refleksjami/spostrzeżeniami na temat własnej praktyki. W miesiącu październiku były to osoby najdłużej związane z sangą  OnedropZen tj. Seigen, Wako, Genju, Gensho. Pomimo, iż osoby te miały zaledwie 10 minut na wypowiedź, były to bardzo treściwe i cenne dla grupy spostrzeżenia.

OnedropZenSzczecin prowadzi również  poranną praktykę stacjonarnie w każdy poniedziałek miesiąca od godziny 6:00 do 8:00., medytacja siedząca odbywa się  w trzech blokach po  25 min. pomiędzy nimi  jest 5-10 min medytacji w ruchu -  kinchi. Poranna praktyka to też dobra okazja do recytacji sutr i pokłonów. Osobami prowadzącymi (timerami) są Genju i Seisetsu.

W miesiącu październiku wprowadzono kilka zmian dotyczących zasad funkcjonowania zendo OnedropZenSzczecin: recytację sutr przesunięto z niedzieli wieczorem na poniedziałek rano., zredukowano ołtarz do Enso i kadzielnicy podczas niedzielnych spotkań oraz wprowadzono jako obowiązujący strój do praktyki - wygodne ubranie w stonowanych kolorach/Rakusu. 

W październiku odbyło się 8 spotkań: 6,7,12,13,19,20, 27 i 28 października 2024r.  

6 październik 2024r.,

Grupa OnedropzenSzczecin-  rozpoczęła cykl warsztatów Mindfulness, prowadzonych przez nauczyciela Mindfulness – Valtę Pashkovskiego z tłumaczeniem z języka angielskiego na język polski przez Sejgena.

 Pierwsze spotkanie dotyczyło podstawowych pojęć Mindfulness, prowadzący wyjaśnił: w jaki sposób można wykorzystać w codziennym życiu techniki dla poprawy  uważności, która wyłania się z celowego angażowania uwagi w chwili obecnej w sposób wolny od osądzania, w jaki sposób można udoskonalać i rozwijać uważność, podobnie jak udoskonala  i rozwija się myślenie.

Uważność trenowana jest jak pompki dla naszego umysłu

Prowadzący  podkreślał, że istotnym jest zrozumienie, że uważność odnosi się do naszej codzienności.

20 października 2024r.,

Warsztat Mindfulness, prowadzony przez nauczyciela Mindfulness – Valtę Pashkovskiego z tłumaczeniem z języka angielskiego na język polski przez Sejgena.

Prowadzący przeprowadził z uczestnikami grupy kilka praktycznych ćwiczeń dotyczących wykorzystania wszystkich zmysłów do zbadania konkretnej rzeczy (w naszym przypadku była to rodzynka), a w konsekwencji do powrotu do tu i teraz.

V. Pashkovski wyjaśnił w jaki sposób można wykorzystać zaproponowane przez niego narzędzia, gdy emocje lub „małpi umysł” biorą górę w naszym życiu.

Poprowadził również praktykę świadomego oddychania, a jej nagranie zostało przekazane grupie. 

Każdy moment jest świeży, jest nowym początkiem. Jedyną rzeczą której brak temu momentowi  to TY.

Istotnymi z punktu widzenia współczesnego człowieka, często przeładowanego informacjami jest umiejętność powrotu do teraźniejszości. Nastawienie Mindfulness to przede wszystkim wspieranie naszego doświadczenia medytacji w bardziej otwarty i kreatywny sposób.

LISTOPAD 2024r.

3 listopad 2024r. (niedziela) wspólna praktyka sangi -  od godzin 18:00 do 18:30 spotkanie przy  herbacie matcha, a od 18:30 do 20:00  medytacja siedząca  3x25 min i medytacja chodzona 10 min. -  kinhi.  Podczas drugiego bloku medytacji siedzącej  Dotai podzieliła się refleksją na temat swojej wieloletniej praktyki, jako że  „Dotai”  oznacza drogę cichego, spokojnego umysłu – min. zacytowała fragment „Strofy wiary w umysł”

„Ta Wielka Droga wcale nie jest trudna dla ludzi wolnych od swych upodobań…”

4 listopad 2024r., (poniedziałek)  Genju poprowadził poranną praktykę medytacji 3x25 min i 5 min kinhi wraz z recytacją Sutr i pokłonami.

10 listopad 2024r., - odbyło się jednodniowe odosobnienie zatytułowane: „Jeden Dzień Medytacji” , które poprowadził Ninsei. Adresatem warsztatów były przede wszystkim osoby początkujące, które mogły doświadczyć efektów dłuższej medytacji, rundy trwały po 23 min z 4 min przerwą. Cały dzień podzielony był na kilka  bloków; pierwszy  to warsztat  recytacji sutr oraz ich recytacja i medytacja siedząca. Następnie godzinna medytacja z jogą prowadzona przez wieloletniego nauczyciela jogi -  Genju. Medytacja siedząca, śniadanie, sprzątanie, herbata matcha. Genju podczas 30 min. czytania i omówienia wybranego tekstu cytował wypowiedzi Rosziego Harady z zanotowanych przez niego fragmentów teshio z 2015r., z odosobnienia w klasztorze w Sogenji.

Po wykładzie kolejny 1,5 godzinny blok to medytacja siedząca i kinhi ( kinhi w formie bardzo powolnej za szczególną uważnością na stawiane kroki).

Po obiedzie o który zadbała Wako i Grzegorz, nastąpił kolejny blok medytacji siedzącej zakończony herbatą (przygotowaną przez Dotai i Elę) i podsumowaniem.

10 listopad 2024r., - od  18:00 do 20:30 odbyły się trzecie  warsztaty Mindfulness, prowadzone przez nauczyciela Mindfulness – Valtę Pashkovskiego z tłumaczeniem z języka angielskiego na język polski przez Sejgena.

Tematem warsztatu była „Mądrość ciała” i „Redukcja stresu”.

W pierwszej kolejności prowadzący przedstawił definicję cierpienia, a następnie stresu, który jest współczesną formą cierpienia. Z wykładu mogliśmy dowiedzieć się jaki wpływ na nasze życie ma stres, jak zredukować cierpienie i poradzić sobie z bólem.

Ból jest nieunikniony, ale cierpienie jest opcjonalne

Praktykowaliśmy tzw. skanowanie ciała, gdyż zdaniem prowadzącego współczucie do świata rozpoczyna się od współczucia do nas samych, a zadbanie o nasze ciało jest kluczowe.

Na zakończenie warsztatu prowadzący przypomniał o aspektach nastawienia do praktyki wg. Jona Kabat-Zina: umysł początkującego, szczerość, determinacja, nieocenianie, akceptacja, cierpliwość, zaufanie, brak pragnień i puszczanie.

Wisienką na tz. torcie był wiersz Rumiego: „Dom gościnny”
Bycie człowiekiem jest jak dom gościnny
Każdego ranka nowy gość…

17 listopad 2024r.  (niedziela) – spotkanie sangi  od 18:00  do 20:00 przy wspólnej herbacie matcha (mistrzem ceremonii parzenia herbaty była Renata)   i medytacji 3x25 min. medytacja siedząca i 10 min. medytacja w ruchu – kinchi.

Osobą, która podzieliła się swoimi doświadczeniami dotyczącymi praktyki była Elżbieta, praktykująca z OnedropZenSzczecin od kilkunastu miesięcy. Zainspirowała grupę cytatami z książki pt: „Przebudzenie” Anthonyego de Mello – katolickiego jezuity żyjącego w latach 1931-1987.   

18 listopad 2024r., - poranna praktyka medytacji na ul. Bogusława w Szczecinie od godziny 6:00 do 8:00.  

24 listopad 2024r., (niedziela) – spotkanie sangi od godziny 18:00 do 20:00,  Piotr Goniszewski  podzielił się swoimi doświadczeniami, cytując fragmenty tekstu z wybranych przez siebie książek. Członkowie sangi mieli możliwość zadawania pytań Piotrowi.

25 listopada 2024r., (poniedziałek) -  poranna praktyka medytacji na ul. Bogusława w Szczecinie od godziny 6:00 do 8:00, która prowadził Genju.

GRUDZIEŃ 2024r.

01 grudnia 2024r., (niedziela) – prowadzącym spotkanie sangi był Grzegorz, natomiast osoba która podzieliła się swoim postrzeganiem praktyki duchowej była Anna Kilyk-Wiszowata.

02 grudnia 2024r., (poniedziałek) -  poranna praktyka medytacji na ul. Bogusława w Szczecinie od godziny 6:00 do 8:00.

08 grudnia 2024r., - odbyło się jednodniowe odosobnienie zatytułowane: „Jeden Dzień Medytacji”, które poprowadził Genju. Termin nie został wybrany przypadkowo, ten dzień to dzień w którym w Japonii obchodzi się jedno największych świat – Rochatsu – Dzień Oświecenia Buddy. Podczas praktyki odczytano tekst Mistrza Hakuina Zenji „Wysiłek Rochatsu”.

15 grudnia 2024r., (niedziela) -  od  18:00 do 20:00 odbyły się czwarte  warsztaty Mindfulness, prowadzone przez nauczyciela Mindfulness – Valtę Pashkovskiego z tłumaczeniem z języka angielskiego na język polski przez Sejgena. Po krótce tematykę warsztatów możana ująć następująco: intencja z jaką przystępujemy do praktyki, lekach które ograniczają nasze działanie, nastawieniu do tego w czym uczestniczymy i reakcji na zmianę. Prowadzący wskazał, że każda zmiana jest rodzajem stresu dla naszego organizmu, dlatego ważnym jest nauka umiejętności postrzegania tego co do nas przychodzi i odchodzi.

„Jedyne co jest stałe w życiu to zmiana” – Heraklit

Dzięki ciągłej zmianie wszystko jest możliwe. Ważna jest akceptacja tego co nieprzyjemne, a będące konsekwencją zmagania się z trudna sytuacją tj. wyczerpanie, smutek i frustracja.

16 grudnia 2024r. (poniedziałek) - poranna praktyka medytacji na ul. Bogusława w Szczecinie od godziny 6:00 do 8:00.

22 grudnia 2024r., (niedziela) – prowadzącym spotkanie sangi była Dorota Kozłowska, natomiast osobą która podzieliła się swoim postrzeganiem praktyki duchowej była Anna S.

23 grudnia 2024r. (poniedziałek) – poranna praktyka wraz ze śpiewaniem sutr od 6:00 do 8

SKRÓT 10-12.2024

Osoby związane z OnedropZenSzczecin spotykają się  w każdą niedzielę miesiąca od godziny 18:00  do godziny 20:00, na wspólną herbatę matcha i  praktykę medytacji, która prowadzona jest w trzech blokach  po 25 min pomiędzy nimi  5-10 min medytacji w ruchu -  kinchi.  Prowadzącymi (timerami) zamiennie  są Sejgen, Ninsei, Wako i Genju. Od października 2024r., w trakcie jednego z bloków medytacji, praktykujący dzielą się  swoimi refleksjami/spostrzeżeniami na temat własnej praktyki. W miesiącu październiku były to osoby najdłużej związane z sangą  OnedropZen tj. Seigen, Wako, Genju, Gensho. W listopadzie Dotai, Elzbieta, Piotr G. w grudniu: Anna K-W, Anna S   Pomimo, iż osoby te miały zaledwie 10 minut na wypowiedź, były to bardzo treściwe i cenne dla grupy spostrzeżenia.

OnedropZenSzczecin prowadzi również  poranną praktykę stacjonarnie w każdy poniedziałek miesiąca od godziny 6:00 do 8:00., medytacja siedząca odbywa się  w trzech blokach po  25 min. pomiędzy nimi  jest 5-10 min medytacji w ruchu -  kinchi. Poranna praktyka to też dobra okazja do recytacji sutr i pokłonów. Osobami prowadzącymi (timerami) są Genju i Seisetsu.

Od października rozpoczął się  cykl warsztatów Mindfulness, prowadzonych przez nauczyciela Mindfulness – Valtę Pashkovskiego z tłumaczeniem z języka angielskiego na język polski przez Sejgena. Do tej pory odbyły się cztery warsztaty z udziałem członków Onedropzen Szczecin.

Wprowadzono nowy cykl medytacji tzw. „Jeden Dzień Medytacji”  grupa praktykuje od wczesnych godzin porannych aź do późnych godzin wieczornych w ciągu jednego dnia. Odbyły się dwa spotkania jedno w miesiącu listopadzie i jedno w grudniu.

W miesiącu październiku wprowadzono kilka zmian dotyczących zasad funkcjonowania zendo OnedropZenSzczecin: recytację sutr przesunięto z niedzieli wieczorem na poniedziałek rano., zredukowano ołtarz do Enso i kadzielnicy podczas niedzielnych spotkań oraz wprowadzono jako obowiązujący strój do praktyki - wygodne ubranie w stonowanych kolorach/Rakusu. 

W październiku odbyło się 8 spotkań: 6,7,12,13,19,20, 27 i 28 października 2024r. w listopadzie 7 spotkań:3,4,10,17,18,24 i 25, w grudniu 7 spotkań: 1,2, 8, 15, 16, 22, 23.

Opracowanie: Seisetsu, Ela

Szukaj